روغن امولسیون شونده(ولک) به‌ رشد Petroleum Oil

روغن امولسیون شونده، مشهور به روغن ولک، پرکاربردترين نوع روغن در کشاورزی است و به تنهایی يا همراه با حشره كش هاي ديگر به خصوص سموم فسفره، به منظور بالا بردن دوام و اثر حشره كشي آنها قابل استفاده است. عمل حشره کشی روغن اساسا فیزیکی بوده اما ممکن است شیمیایی هم باشد. روغن با پوشش سطح بدن و تخم های حشرات، با بستن منافذ تنفسی و حیاتی آنها و گاها جلوگیری از پراکنش اسپورها در بعضی قارچ ها، از خسارت آنها جلوگیری می کند. همچنين با انحلال قشر مومي جلد حشره باعث مي شود كه حشره به وسيله نيروي كشش سطحي آب گرفتار آید.

 

معرفی محصول روغن امولسیون شونده، مشهور به روغن ولک، پرکاربردترين نوع روغن در کشاورزی است و به تنهایی يا همراه با حشره كش هاي ديگر به خصوص سموم فسفره، به منظور بالا بردن دوام و اثر حشره كشي آنها قابل استفاده است. عمل حشره کشی روغن اساسا فیزیکی بوده اما ممکن است شیمیایی هم باشد. روغن با پوشش سطح بدن و تخم های حشرات، با بستن منافذ تنفسی و حیاتی آنها و گاها جلوگیری از پراکنش اسپورها در بعضی قارچ ها، از خسارت آنها جلوگیری می کند. همچنين با انحلال قشر مومي جلد حشره باعث مي شود كه حشره به وسيله نيروي كشش سطحي آب گرفتار آید.
مزایای محصول روغن امولسیون شونده به رشد، به منظور کنترل انواع کنه ها، شپشک ها، شته ها، پسیل ها، زنجره ها و زنجرک ها، مگس سفید گلخانه، مینوز، لارو پروانه ها و ... استفاده می شود. از مزاياي روغن ها نسبت به سایر حشره كش ها كم خطر بودن آنها براي انسان است. به طوري كه باقيمانده سم روي محصولات، براي انسان خطرناك نمي باشد. کاربرد دیگر روغن در جبران تامین نیاز سرمایی زمستانه درختان میوه خزان دار است. عدم تامین نیاز سرمایی، باعث دیر سبز شدن درخت، ریزش بیشتر جوانه های گل، ناهماهنگ سبز شدن شاخه ها، کوتاه ماندن سرشاخه ها و کوتاه شدن میان گره ها می شود. استفاده از روغن ولک در اواخر فصل زمستان و اوايل بهار مي تواند رکود جوانه های رویشی و زایشی را شکسته و موجب تسريع در گل دهي و گرده افشاني كامل تر و در نتیجه يکنواخت شدن رشد گیاه و افزايش کميت و کيفيت محصول درختان شود.
این روغن، از با کیفیت ترین پارافین و مناسب ترین مواد همراه موجود در کشور، تولید شده و با توجه به درجه سولفوناسیون 92، قابل استفاده در سم پاشی های زمستانه و تابستانه است.
آنالیز محصول (Paraffin) پارافین : 80%
(Water) آب : 18%
(Emulsifier & other compounds) امولسیفایر و سایر مواد همـراه : 2%
توصیه مصرف جهت مشاهده میزان و زمان و نحوه مصرف این محصول برای مبارزه با آفات، برچسب آن را مطالعه فرمایید. میزان مصرف این روغن جهت جبران نیاز سرمایی درختان، به عوامل زیادی از جمله سن و نوع و رقم درخت، سنگینی خاک، میزان و کیفیت آب آبیاری و وضعیت دما و سردی هوای منطقه در طول فصل زمستان بستگی دارد و بهتر است بر اساس تجربه کشاورز و یا مشاوره با کارشناسان خبره، مشخص گردد.
ملاحظات بهترین زمان محلول پاشی جهت جبران نیاز سرمایی، بعد از یخ بندان های شدید زمستانه(معمولا نیمه دوم بهمن) و در ساعات گرم روز است. هر چند انجام این روغن پاشی، مزایای فراوانی در بروز گلدهی یکنواخت و به موعد درختان دارد، اما می تواند در صورت بروز سرمای بهاره، خطر سرمازدگی را افزایش دهد. روغن را بدون آب و در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم نمی توان به کار برد. این روغن را نباید هرگز با سموم گوگردی مخلوط نمود و حداقل فاصله بین مصرف سم گوگردی و این روغن یک ماه است. روغن ولک، حشره کشی تماسی است. لذا آفات بايد مستقيماً‌ تحت سم‌پاشي قرار گيرند. در یک اصل کلی، محلول روغن بایستی به طرف نیمه بالای درخت پاشیده شود زیرا شپشک ها و کنه ها تمایل دارند در این قسمت از درخت استقرار یابند. روغن امولسیون شونده، سميتی برای پرندگان و حشرات مفيد ندارد ولي ماهی ها و زنبورهای عسل تا حدی به اين سم حساس هستند.
چه چیزی در مورد این محصول می خواهید بدانید؟

نظرات

No Internet Connection